Działanie z entuzjazmem to źródło radości. Jednak radość życia i nieskażona niczym wola, by natychmiast wcielać w życie inspirujące pomysły, jest głównie domeną dzieci. Wielu dorosłych ulega stereotypom i zatraca tę cechę pod naciskiem środowiska. Ale życie bez entuzjazmu na dłuższą metę okazuje się bardzo smutne i trudne. Czy tak musi być?
Entuzjazm pozwala otwierać się na nowe propozycje i budzić kreatywność w sobie oraz w ludziach z naszego otoczenia. Pozwala cieszyć się nie tylko z osiągnięcia celu, lecz także z drogi, która do niego prowadzi. Wykład przedstawia metody umożliwiające rozwijanie i utrzymywanie entuzjazmu. Zwraca uwagę na znaczenie w tym procesie planowania i przygotowywania działań. Opisuje, jak można wzbudzić w sobie kreatywność i wizjonerstwo. Podpowiada także, jak radzić sobie ze zniechęcaniem ze strony innych, stresem i innymi przeszkodami, które potrafią wygasić nawet największy entuzjazm. W podręczniku dołączonym do nagrania poza tekstem wykładu znajdziemy fotografie, cytaty oraz bogatą część utrwalającą.
Wykład Jak stać się entuzjastycznym jest piątym z kolei w drugiej część kolekcji Budowanie jakości życia poprzez rozwój osobowości, zatytułowanej Jak rozwinąć kluczowe cechy osobowości, która wspomaga odbiorcę w rozwijaniu cech szczególnie ważnych dla rozwoju osobowości (wiara w siebie, wnikliwość, wytrwałość, odwaga, entuzjazm, realizm). Każdy z sześciu wykładów skupia się na jednej z nich. Opisuje jej istotę i oddziaływanie w codziennym życiu (na bazie konkretnych przykładów). Przedstawia metody pozwalające ją skutecznie wzmocnić. Pokazuje też, w jaki sposób jej wzmocnienie wpłynie na rozwój innych pozytywnych cech osobowości, a w konsekwencji ułatwi osiąganie ambitnych celów życiowych. Cała kolekcja jest łatwa do zrozumienia i przyjemna w odbiorze. Wykłady znajdujące się w części drugiej czytają: znakomity lektor Piotr Borowiec oraz uznani aktorzy Grażyna Wolszczak i Olgierd Łukaszewicz.