Jest początek XVI wieku, reformacja i wojny chłopskie rozlewają się po Europie. Stają się tłem powieści, której akcja rozpoczyna się w fińskim miasteczku. Na Abo napadają Jutowie, a z rzezi zostaje uratowany chłopiec – Mikael Karvajalka. Zielarka przekazuje mu tajniki swej sztuki i posyła do szkoły katedralnej. Jako młodzieniec ucieka przed Szwedami i tak zaczyna się jego wędrówka przez kontynent. Wraz z przyjacielem Attim, pozornym głupkiem i prostaczkiem, wpada w centrum burzliwych wydarzeń. Niesiony przez wewnętrzny niepokój i przewrotny los, styka się z najznamienitszymi filozofami, reformatorami i królami. Co rusz wikła się w tarapaty i miłosne perypetie. Na jego drodze przewijają się barwne postacie: łowcy czarownic i oprawcy inkwizycji, piękne kurtyzany i handlarze relikwiami, ktoś ciągle czyha na jego pieniądze i życie.
Jaki będzie finał tej awanturniczej wędrówki?
Czy bohaterom wystarczy sprytu, siły fizycznej i rozumu, aby wyjść cało z dziejowej zawieruchy?
Mika Waltari – autor "Egipcjanina Sinuhe", najbardziej znany na świecie fiński pisarz, jego utwory przetłumaczono na ponad 40 języków.
"Mikael Wędrowiec" – powieść w konwencji łotrzykowskiej – dopracowana w każdym szczególe, jest głęboko refleksyjnym obrazem czasów reformacji.