Bezpieczeństwo zakupów zapewnia Nextranet.pl

Uczta dla uszu

Marian Opania urodził się 1 lutego 1943 w Puławach. Debiutował w filmie "Miłość dwudziestolatków" ("Amour a vingt ans"). Przez wiele lat był związany z Teatrem Klasycznym w Warszawie. W 1970 roku za role w filmach "Skok" i "Sąsiedzi" otrzymał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla najlepszego młodego aktora roku. Jego najwybitniejsze role to monodram "Moskwa-Pietuszki" Wienedikta Jerofiejewa i rola redaktora w "Człowieku z marmuru" Andrzeja Wajdy. Od ponad dwudziestu lat Marian Opania związany jest z warszawskim Teatrem Ateneum, gdzie poza rolami dramatycznymi zachwycał interpretacją piosenek i songów w muzycznych spektaklach "Wysocki", "Brel" i "Hemar".

Posłuchaj tego lektora
 
Szczególnie polecamy:
Ścigany - Simon Kernick
w cenie tylko: 25,20 zł

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, pedagog. Kojarzony jest przede wszystkim z licznych kreacji u Krzysztofa Zanussiego. Za pierwszoplanowe występy w jego „Bilansie kwartalnym” oraz w filmie „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”, dwukrotnie otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Aktora na FPFF w Gdyni. Od 1992 roku profesor zwyczajny. Zmarł w dniu 14 lipca 2009 roku w Warszawie.

Posłuchaj tego lektora
 
Szczególnie polecamy:
Skazani na Shawshank - Stephen King
w cenie tylko: 25,20 zł

Polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, także reżyser. Bardzo często występuje w rolach drugoplanowych, lecz charakterystycznych - wyrazistych i dających się zapamiętać. Nierzadko grywa postacie dziwaków bądź osób w jakiś sposób pokrzywdzonych przez los (niepełnosprawnych fizycznie lub psychicznie). Popularność zyskał dzięki występom w programie Okienko Pankracego przeznaczonym dla młodych widzów. Pod koniec lat 90. zyskał też sympatię telewidzów dzięki jednej z głównych ról w serialu telewizyjnym Miodowe lata, gdzie wcielił się w postać Tadeusza Norka.

Posłuchaj tego lektora
 
Szczególnie polecamy:
Gwiezdny pył - Neil Gaiman
w cenie tylko: 38,21 zł

Wiktor Zborowski jest jednym z najbardziej charakterystycznych aktorów. Jest absolwentem warszawskiej PWST. Po raz pierwszy na ekranie widzowie mogli go zobaczyć w jednym z odcinków "Czterdziestolatka" pt. "Karta ze Spitzbergenu, czyli oczarowanie". Jego dar rozśmieszania innych sprawił, że zagrał w wielu wspaniałych polskich komediach. Ostatnio zachwycił krytykę i widzów doskonałą kreacją Longinusa Podbipięty w polskiej superprodukcji "Ogniem i mieczem". Na scenę był "skazany" - jego dziadkowie poznali się uczestnicząc w amatorskim przedstawieniu (babcia grała a dziadek był suflerem), jego wujem jest znakomity Jan Kobuszewski, a ciotką Hanna Zemrzuska.

Posłuchaj tego lektora
 
Szczególnie polecamy:
Najczarniejszy strach - Harlan Coben
w cenie tylko: 25,20 zł

Polski aktor. W 1980 roku ukończył PWST w Krakowie i od razu zadebiutował na scenie teatralnej.Był aktorem Teatru Polskiego we Wrocławiu w latach 1980-1981, a następnie przeniósł się do krakowskiego Starego Teatru. Zaznaczył się wybitnymi kreacjami m.in. w "Życie snem" w reżyserii J. Jarockiego, czy też tytułową rolą w "Mizantropie" Moliera w reżyserii K. Nazara. Z ekranów telewizyjnych pamiętamy go z "Dantona", "Crimen", czy też z filmu p.t. "Krótki film o zabijaniu". Krzysztof Globisz jest Wykładowcą krakowskiej PWST, dziekanem Wydziału Aktorskiego, od 2006 roku Członkiem Rady Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.

Posłuchaj tego lektora
 
Szczególnie polecamy:
W głębi lasu - Harlan Coben
w cenie tylko: 25,20 zł

Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny i pedagog. W swoim dorobku ma role u najsłynniejszych polskich reżyserów teatralnych: Jerzego Krasowskiego, Kazimierza Dejmka, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy, Michała Zadary czy Grzegorza Jarzyny. Laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza - przyznawanej przez redakcję miesięcznika Teatr - za sezon 1986/1987, za rolę w Scenariuszu dla trzech aktorów Bogusława Schaeffera w Teatrze STU w Krakowie oraz za rolę Jakuba w przedstawieniu Republika marzeń Brunona Schulza w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Posłuchaj tego lektora
 
Szczególnie polecamy:
Mściciel - Frederick Forsyth
w cenie tylko: 25,00 zł