Książka jest narzędziem ułatwiającym zrozumienie biblijnych wydarzeń
W Piśmie świętym wiele słów, zwyczajów biblijnych wydaje się odległych i obcych kulturowo dla współczesnego czytelnika. A okres prehistorii biblijnej od Noego do Mojżesza jest podstawą wszystkiego, co wydarzyło się później. Ta książka ma na celu pomóc zrozumieć biblijne wydarzenia oraz określić ich czas i miejsce w historii. Autor ciekawie łączy gatunki literackie. Od tekstu popularnonaukowego przechodzi do beletrystyki próbując oddać motywy i emocje kierujące bohaterami. Przybliża nam patriarchów biblijnych jako ludzi, z całym wachlarzem uczuć i zachowań. A to wszystko po to, by lektura stała się przystępna choćby dla nastolatka i odkrywcza nawet dla teologa.
Opinie:
Książka jest genialna. Żaden komentarz biblijny do tej pory nie był w stanie odpowiedzieć na pytania, jakie rodziło czytanie Pięcioksięgu. Dopiero Pan Bieda w swojej pracy rozjaśnił, wyjaśnił wszystkie niedomówienia, zagadkowe zagadnienia w sposób nie podlegający kontestacji.
Przykład? Uzasadnił dlaczego Sephora nie towarzyszyła Mojżeszowi w drodze do Egiptu. Pan Bieda umieścił wszystko w ścisłych ramach czasowych, co jest bezcenne, bo czytelnik Starego Testamentu wiedząc o czterdziestoletnim pobycie Izraelitów na pustyni, myśli, że wydarzenia były tak rozciągnięte w czasie. Podczas, gdy wyjście i zdrada Izraelitów to tylko jeden rok.
Ta książki powinna stać się lekturą obowiązkową dla katechetów, ale także uczniów, tym bardziej, że sposób przedstawiania wydarzeń jest doskonały . Nie sposób się oderwać od lektury.
Ewa J. P. Strożyńska, pisarka, historyczka.
„Warto przeczytać tę książkę, która wymagała ogromnej pracy, by odkryć symbolikę dat, dni i ułożyć je na osi naszej codzienności, a w efekcie zbliżyć się do świata Bożego Słowa”.
Kazimierz Barczuk